Najčešće greške koje pravimo kada pišemo CV

resume and CV

U današnje vreme gotovo nema osobe koja se nije susrela sa dilemom kako treba da izgleda i šta treba da sadrži CV tj. radna biografija. Složićemo se da u zavisnosti od delatnosti kojom se bavimo i CV treba da bude drugačiji, moj predlog je da krenemo od jednostavnih koraka. Vrlo često se trudimo da impresioniramo osobu sa druge strane ekrana koja će pregledati našu biografiju, u cilju da nas pozove na razgovor za posao i da ostavimo što bolji utisak. Najčešće greške koje tada napravimo su sledeće:

1. KONFUZAN TEMPLATE

Sigurno ste čuli za izreku ,,više je manje”, u ovom slučaju bolje je dokument odraditi u google docs-u ili word-u, u crno-beloj boji i sa jasnom strukturom, nego skinuti pogrešan šablon sa interneta koji neće u najboljem svetlu predstaviti naš CV.

Zanimljivost koju sam saznala od svog profesora iz predmeta ,,Regrutacija i selekcija zaposlenih” jeste da neko ko gleda našu biografiju stiče utisak o nama u prvih 30 sekundi.

Ne želimo da zbog ovako nekog detalja ne budemo pozvani u naredni krug selekcije.

2. LAŽNI PODACI

Vrlo je bitno da sve što stavimo od podataka u CV bude istinito, kandidati sami sebi “skoče u stomak” kada žele da ispadnu kvalifikovaniji za neki posao nego što zapravo jesu. Regruteri koji nas intervjuišu su obučeni da provere svaki podatak koji napišemo u biografiji i zaista nas lako uhvate u laži, možda nam i nije bio cilj da slažemo nego da sebe predstavimo u malo boljem svetlu, međutim tada već bude kasno za objašnjenja, izgubili smo integritet i mogućnost da budemo primljeni na taj posao. 

Najčešći primeri za ovu situaciju jesu kursevi i poznavanje stranih jezika – ukoliko napišemo da imamo znanje engleskog jezika na nivou C1, možemo očekivati proveru znanja ili molbu da donesemo serifikat/diplomu na uvid.

3. NEPRIMERENA FOTOGRAFIJA

Ukoliko ne posedujemo fotografiju koja je odgovarajuća, bolje je ne stavljati je. Primerna fotografija podrazumeva da budemo obučeni profesionalno, predlog je neka jednostavna košulja, sako ili rolka. Pozadina bi trebala da bude jednobojna ili bez pozadine, slika treba biti isečena malo ispod ramena, kako bi u prvom planu bilo naše lice. Poželjan je pozitivan izraz lica, bez naglašene šminke,krupnog nakita i retuširanja lica do neprepoznatljivosti.

4. PREVIŠE DETALJA

Kada pišemo šta smo radili na prethodnim pozicijama to treba da bude ukratko, da se potrudimo da u jednom redu nabrojimo zadatke koje smo obavljali. Ako sve napišemo detaljno, ne ostavljamo sebi prostor da budemo pozvani na razgovor, a cilj je svakako da zaintrigiramo osobu koja gleda naš CV kako bi nas pozvala na intervju, da se tu pokažemo i pričamo detaljnije o našem iskustvu.

5. LIČNE ZAMENICE

Moramo da razlikujemo pisanje biografije od pisanja motivacionog pisma. U prvom slučaju o sebi pišemo kao o marketinškom proizvodu, bez ličnog prizvuka, objektivno, gramatički je pravilno u trećem licu jednine u pasivu.

Primera radi, nećemo pisati ,,radio/radila sam na kompjuteru” nego ,,rad na kompjuteru”.

6. GRAMATIČKE GREŠKE

Ono što se definitivno ne toleriše jesu gramatičke greške, CV je odraz nas samih, naše pismenosti i obrazovanosti. Gde ćemo se više potruditi da sve bude pravilno napisano ako ne ovde?